Tuesday, 27 August 2013

Can't hold us - Macklemore - my music video

Hey girls and guys! :)
   
   I wanna show you video I made, which is not very recent (I made it in May or June) but it's still actual, because of the song I used.
   It is the video for my school, as the 'practical exam' I had to make, so I chose a videoclip to the song of my choice. Even I usually listen to other kinds of music (such as indierock/alternative), I loved this song since the first time I heard it. It was full of energy and it has always put me in good mood, so I decided to use this song from Maclemore - Can't hold us. At that time there wasn't any official videoclip, so I was glad I couldn't get affected from anything and I made the video just like I felt it was right.

   Chtěla bych vám představit svoje video, které jsem natáčela jako praktickou maturitní práci. Ikdyž jsem ho odevzdávala někdy v květnu nebo v červnu, je to pořád docela aktuální kvůli písničce, kterou jsem použila.
   V té době, kdy jsem tento hudební videoklip natáčela ještě zmiňovaná písnička neměla svůj vlastní videoklip (teď už ano). Ta písnička se mi líbí, protože má v sobě spoustu energie a musím říct, že už ten výběr byl pro mě půlka úspěchu. Klip jsme natáčeli s přítelem, který mi hodně pomáhal. :)   I know that the camera is not exactly perfect. I used my Nikon and then I realized that my iPhone has actually better (full HD) resolution, so I used that. Plus, I think it's much better to record when it's actually not that obvious that you're recording ;)
   I like that video even now, when the official video has come out, and maybe even more. It may be high and mighty or something, but I think, that the official video is just too ordinary and it has no soul. Just my opinion.

   Vím, že kamera není perfektní. Používala jsem svojí zrcadlovku Nikon a až pak jsem zjistila, že na iPhonu mam vlastně lepší rozlišení (full HD). Zbytek klipu jsem teda dotočila na mobil, což jsem samozřejmě ve škole nemohla nikdy přiznat :))) ale myslím, že to tak bylo i lepší, protože lidi si tolik nevšímají, když něco natáčíte na mobil.

   Feel free to write the comments what you think :)

5 comments:

 1. ty si aka sikulka!


  Inak uz len posledne 4 dni WELEDA giveaway, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2013/08/weleda-peeling-super-giveaway.html

  ReplyDelete
 2. Povedlo se ti to :-) a ta pisnicka je pekna
  Zvu te na giveaway :-)
  http://happylifebyg.blogspot.cz/2013/08/mini-giveaway.html?m=1

  ReplyDelete
 3. Video se ti moc povedlo :) já sice taky poslouchám jiný styl hudby, ale s tím videem ta písnička jde hezky dohromady :)

  ReplyDelete
 4. super video! tu písničku miluju by the way!:)

  ReplyDelete
 5. Skvělé video :D Písničku mám moc ráda :-)

  ReplyDelete