Friday, 13 May 2011

'The Mushroom'

Morning everyone,
today I decided to upload photos of the lamp which I recently finished. It was my project on Design Technology for this year and it was the very first thing I have ever made (I mean, the 'proper' thing). All of us had to make a light and I have to say I'm quite proud of mine. The whole design is made like a mushroom - and of course I made everything on my own. :) I was inspired by Ross Lovegrove.

Rozhodla jsem se zveřejnit fotografie lampy, kterou jsem právě dokončila. Byla součástí mého projektu na 'Design Technology' pro tento rok (což je jeden z předmětů který v Anglii studuju). Byla to první věc kterou jsem kdy vyrobil (tím samozřejmě myslím 'doopravdový výrobek' ;). Všichni jsme měli jako zadání vyrobit lampu a musím říct že jsem se svým výsledek docela spokojená. Celý design je ve tvaru houby - a samozřejmě jsem vše dělala úplně sama. :)  Inspiroval mě designér Ross Lovegrove.   As the source of energy I used adaptor. The top part is made from plastic and the pedestal is from wood, painted on white. Wires lead through the pedestal upon the top part, where they're connected to the LED's.

   Jako zdroj jsem použila adaptér, vrchní část je vyrobena z plastu a podstavec ze dřeva, přetřený bílou barvou. Dráty vedou skrz podstavec až do vrchní části, kde jsou napojené na LED světla. 


   On the top part there are four lights. I used different shadow on each of those lights, so now every spot glows by different colour. I chose blue, yellow, red and purple.

   Na vrchní části jsou dohromady 4 světla. Na každé světlo jsem použila jiné světlo s jinou barvou, takže ve výsledku každý z těchto bodů svítí jinak. Zvolila jsem modrou, žlutou, červenou a fialovou.


Don't hesitate to comment on this! ;)

10 comments:

 1. thats really cool! Wish i was as tech-y

  ReplyDelete
 2. Týjo, to je suprový! :)

  ReplyDelete
 3. You MADE this lamp?! It's adorable! Great job. I wish I had your talent. ;)

  ReplyDelete
 4. Sweet. ^^
  Shall we follow each other? Would mean a lot to me :) . Let me know. Have a nice day.

  ReplyDelete
 5. Thanks everyone, it means a LOT for me :) xx

  ReplyDelete
 6. aweee this is so cute! it reminds me of my childhood, but in a stylish way! aweee....

  ReplyDelete
 7. so cute!!!

  cheers,
  misscarlaviolet.blogspot.com
  P.S. I'm hosting a very sexy GICEAWAY!! Check out my blog and enter!

  ReplyDelete
 8. oh i love it! so cute. i'm now following sweetie
  x

  ReplyDelete
 9. OOOh, it's so cute, i wouldn't be able to do it!

  Shall we follow each other?
  I'm a follower now ;)

  ReplyDelete